Markéta Lukášková: Panda v nesnázích
29.10.2018
Antarktický vědec pobodal kolegu, který mu neustále prozrazoval konce knih
1.11.2018

Staré české rčení praví, že “jaký bývá v listopadu čas, taký obyčejně v březnu zas.” Jestli to stejné platí i pro knížky, tak se teda milí knihomolové máme na co těšit. I přesto, že Vánoce tu ještě zdaleka nejsou (s čímž by asi mnoho obchodních řetězců nesouhlasilo), listopadové newslettery už teď slibují slušnou knižní nadílku. A je jich tolik, že jeden wishlist stačit nebude. V tom dnešním vám přinášíme první várku našich “top” literárních kandidátů, se kterými hodláme strávit nekonečné podzimní večery.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Začneme nakladatelstvím Argo, které nás zlákalo rovnou třemi novinkami. “Nejčučavější” z nich slibuje pořádnou hipísáckou jízdu, a to rovnou s jedním z nejvlivnějších spisovatelů dnešní doby. Hipík od Paula Coelha je částečně autobiografický román popisující bouřlivou dobu 60. a 70. let 20. století, jak ale Paula známe, určitě si neodpustí ani nějaké to filozofování nad otázkami mezi nebem a zemí. To nám ale vůbec nevadí, anotace slibuje cestu do Nepálu plus nějakou tu love story, a těch není nikdy dost.

Zato od Naomi Alderman románek z růžového obláčku neočekáváme. Její novinku Napětí, která je mixem sci-fi, dystopie a thrilleru, zaštítila celosvětově proslulá Margaret Atwoodová a pozor, mezi oblíbenými knihami za rok 2017 ji zmínil i Barack Obama. O co v Napětí jde? Dospívající dívky v sobě objevují schopnost vytvářet v těle elektrickou energii a výboji z prstů si vynucovat poslušnost, v horším případě mučit i zabíjet. Tato ženská superschopnost se v románu zvrhává v krvavé revoluce a sexuální válku, která možná změní celkové fungování společnosti…Pohodička to určitě nebude, ale i tak se na tento feministkami opěvovaný román moc těšíme.

Jak by svět vypadal, kdyby se moc přesunula z rukou mužů do rukou žen? Kdyby po celém světě zavládl matriarchát a přestaly platit klasické genderové stereotypy? (Napětí, Naomi Aldermanová)

Posledním titulem od Arga je Věštba, který nás zaujal otázkou na titulní straně (Jaký by byl váš život, kdybyste znali přesné datum své smrti?) a především hodnocením zahraničních čtenářů i recenzentů. I díky těm se knížka Chloe Benjaminové stala bestsellerem New York Times a následně se vyšvihla na “TOP” žebříček nejvýznamnějších světových knihkupců.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druhá trojice k nám doputovala z Brna z nakladatelství Host, které v listopadu opět potěší dospělé i dětské čtenáře. My jsme si vybrali tituly Ana, Anatomie skandálu a Alenčin sen. První dvě patří k přísně dospělácké četbě, tou třetí se zavděčíte hlavně svým dětem. Vezmeme si to ale hezky popořádku.

Roberto Santiago je španělský spisovatel, který spolupracoval na několika televizních seriálech a vyučuje na Cinema School v Madridu. Román Ana je jeho prvním románem pro dospělé, díky autorově vášni pro film se ale jedná o velmi akční a poutavý debut, v němž vás čeká vzrušující projížďka světem hazardu a soudnictví. My napovíme, že hlavní postavou je vyhořelá právnička Ana Tramelová, která se rozhodne pomoci svému bratrovi obviněnému z vraždy. Ana však postupně zjišťuje, že její úkol bude daleko těžší, než očekávala. A půjde prý o život.

Dramatická zápletka na čtenáře číhá i ve třetím románu Sarah Vaughanové, která se tentokrát vydala do světa privilegovaných a mocných a realisticky zobrazuje jeden monstrózní skandál z mnoha úhlů pohledu. Sophiin manžel James je milující otec, pohledný muž a veřejně známá osobnost. A přesto je obviněn z hrozného činu… Je možné, že ani po dvanácti letech manželství o svém partnerovi neví vše?

Anatomie skandálu je vzácná kniha, ve které se snoubí vybroušený styl, skvěle napsané postavy a vrcholně čtivý příběh. Zhltla jsem ji během jediného dne. (Fiona Cumminsová, spisovatelka)

Ještě se vám z těch novinek netočí hlava? Tak teď už může. Novinka Alenčin sen vám i vašim dětem totiž objasní všechno, co naše hlava musí za jeden den zmáknout.  Autor knihy Jerzy Vetulani byl nejen světově uznávaným odborníkem na poli neurobiologie, ale především skvělým vypravěčem, který dokázal jednoduše a zábavně vysvětlit složité vědecké problémy. Alenčin sen je bohatě ilustrovaná a především naučná kniha, kterou děti budou číst jako napínavý dobrodružný příběh.

Každý, kdo má mozek, by si tuto knihu měl přečíst. (Stanislaw Kwiatkowski, neurochirurg) 

 

My už naši “hvězdnou šestku” máme na stole a pouštíme se do čtení. To, jak se nám náš výběr líbí, můžete sledovat na našem instagramu (@eshopknihy.cz) nebo si počkejte na pravidelné recenze. Přejeme pohodový listopad!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *