Babi a dědo, bacha na šmejdy
19.10.2018
Finský recept na štěstí & novinky od Eleny Ferrante i Larse Keplera
24.10.2018

STRÁŽCE NÁDRŽE

Zdeněk Svěrák je známá ikona českého šoubyznysu. Je působivé, že tento spisovatel, je úspěšný v tolika profesích a dokáže si získat vaši pozornost, jak psanou, tak i hranou formou. Věřím, že mnohé z vás si opět získá.

Styl psaní je příhodně lidový a svérázný, jak jste u Zdeňka Svěráka zvyklí. Knihou vás prakticky provází jednosměrná korespondence, která zobrazuje vše potřebné a šikovně dokresluje atmosféru. Humorný příběh, psaný formou dopisů, není zrovna klasickým příspěvkem literární scény. O to zajímavěji působí, když se velmi snadno začtete, protože vlastně obsahuje vše potřebné pro dobré dílo, které čtenář ocení. Přímá řeč i humorné a důmyslné zápletky vám určitě chybět nebudou, protože i prostřednictvím dopisů se dá ledacos povědět a autor to rozhodně umí.

Ústředním hrdinou prosté zábavy je Jiří Smrček, letitý strážce vodní nádrže Magda, který zasílá dopisy generálnímu řediteli povodí. Jeho zprávy se netýkají pouze přehrady, ale líčí v nich prakticky vše, co se ho dotýká – od strastmi se svou ženou přes vesnické manýry až po vzpomínky na komunismus. Postava je obdobná jako klasičtí postarší hrdinové z filmů Zdeňka Svěráka, snadno si ji představíte.

Největším kladem knihy je její lidové znění, obsahující vesnickou moudrost, přátelství, ale i rozpaky nad různými podněty. Pro Svěráka je typické, že do díla vložil erotické dvojsmysly, což může na mladší čtenáře působit obhroublejším a nevhodným dojmem, ale znáte-li autorovu tvorbu, nepřekvapí vás jistá dávka nadnesenosti v těchto ohledech. Mezi další klasické prvky Svěrákova scénáře je určitá dávka tragikomičnosti, což už čtenář očekává a těší se na ni.

Nejpodstatnější je samozřejmě zábavná složka, která obsahuje více škál humoru. Zdeněk Svěrák má dar sepsat věrohodný a lidový příběh a podat ho vtipně natolik, že některé pasáže skutečně prosmějete. Čtenáři určitě ocení český humor, svérázný, lehce okázalý a důvtipný.

Určitě na vás zapůsobí také emoce, které jsou v některých částech takřka hmatatelné. Ona pověstná samota bezdětných seniorů, kteří nemají nikoho, za kým by zašli, je autenticky ztvárněná s mnoha dalšími tématy, jež autor šikovně a lehce rozvíjí.

Je víc než příjemné, že i přes svou humornou stránku, není kniha povrchní. O čemž vás přesvědčí vhodné zakončení, upřímné a lidské. Mnoho čtenářů si tento literární zážitek jistě užije od začátku až do konce. Věřím, že byste dílo ocenili také jako audioknihu namluvenou samotným spisovatelem, jelikož mnozí z vás při čtení jistě zaslechnou jeho hlas.

Titul je vhodný spíše pro starší čtenáře či fanoušky tvorby Zdeňka Svěráka, ale určitě neříkám, že nezapůsobí i na mladší, které zajímá kvalitní humorné vyprávění staršího občana až do dob komunistické éry.

 

Recenzi napsala: Chensie Ips/Ivona Salvová-Šabíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *