Lekce tvůrčího psaní se Stephenem Kingem, 2. díl
15.10.2018
Babi a dědo, bacha na šmejdy
19.10.2018

Zsuzsa Rácz je na českém trhu velkou neznámou. Možná proto jsem se zpočátku k novince Kašlu na muže postavila poněkud skepticky a vyřadila ji z hromady recenzních titulů. Po rychlém prolistování a náhodném přečtení pár vět jsem jí ale dala šanci a včera knížku úspěšně dočetla. Konečně.

Moji počáteční averzi zřejmě vyvolala dost infantilní obálka s pruhovanými podkolenkami a zajíčkem v klíně, která se mi bohužel spojuje s teenagerskými filmy z amerických středních škol. Těm se už naštěstí několik let zdárně vyhýbám a ani v literatuře to nehodlám měnit. Předsudky stranou, takhle to nefunguje. Nakonec jsem se nechala zlákat anotací, která slibuje “deník maďarské Bridget Jonesové“. Dobře, přiznávám se, příběhy žen, kterým třicítka šlape na paty a které tráví víkendy na kinder party svých nejlepších kamarádek, mne začínají lákat den ode dne víc.

Deníkové vyprávění Katky Kéki zpočátku plyne jako po másle. Skvělé popisy, originální přirovnání, sarkastické narážky a hlavně překvapivě vyspělý humor. Přitom situace Katky je dost tragická: právě se rozešla s přítelem, dost intenzivně se věnuje hledání nové práce a je nucena bydlet v miniaturním kamrlíku v bytě u bratra s přítelkyní. I přes několik totálních “fuck-ups” ale neztrácí svůj optimismus a s hlavou vzhůru kráčí dál.

To se ovšem nedá říct o čtenáři, pro kterého se od poloviny románu stávají Katčiny peripetie trapně předvídatelnými, stereotypními a extrémně nudnými. I když autorčina produkce vtipu za vtipem neklesá, dobře rozjetou jízdu nakonec vystřídá nepříjemný a zoufalý dojezd.

Z románu Kašlu na muže je zřejmé, že Bridget Jonesová je autorčiným velkým vzorem, nicméně s přirovnáním právě k Bridget bych byla velmi opatrná. Na konci knihy jsem zhodnotila, že největším průšvihem je už samotný název. Od titulu “Kašlu na muže” jsem prostě očekávala hrdinku, který nebude při každé příležitosti zoufale a iracionálně vyhlížet potencionálního manžela a otce svých dětí, ale která se nad svůj “single status” dokáže s noblesou povznést. A toho jsem se bohužel nedočkala.

Knížku doporučuji pro chvíle, kdy si akutně potřebujete pozvednout náladu a současně neočekáváte hluboké psychologické analýzy. Protože jestli Zsuzsa Rácz něco umí, pak je to popis ženského světa s humorem a bez servítek. A to se v románech podobného rázu dnes hledá horko těžko.

Za Knihy.cz přečetla a napsala

Milena Toman

Hodnocení: ⭐⭐⭐ (3/5)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *