Držitel české Státní ceny za literaturu? Nikdo!
10.10.2018
Ženská realita bez cenzury
17.10.2018

Pište jako King

Není důležité, jestli je vám patnáct nebo se právě chystáte do důchodu. Na dráhu spisovatele se můžete vydat v jakémkoliv věku a rozhodně nemusíte být profesionál. Pokud patříte k těm, kteří si nesměle střádají své výtvory do šuplíku, popřípadě den za dnem sbíráte odvahu vrhnout se na něco většího, pak vám pomůže pořádný tvůrčí kopanec od jednoho z největších literárních velikánů. Tady ho máte.

Na drogách se múza neloví

Začneme tím největším mýtem, kterého se čtenářské podvědomí jen tak nezbaví.  Netvrdíme, že si umělce nespojujeme s různými manýry a drogovým experimentováním (ostatně bez nich by mnohá díla nespatřila světlo světa), určitě se ale budeme řídit moudrou radou od Stephena Kinga, která zní: Drogy k dobrému psaní nejsou potřeba. Sám Stephen sice sklouznul k několikaletým alkoholovým a kokainovým úletům, mějte ale na paměti, že stejně dlouhou dobu trávil při odvykání v dotěrné společnosti abstinenčních příznaků. A ty určitě nechcete. Takže až budete několik hodin sedět nad prázdnou stránku, vaší mantrou musí být to, že literární múza se neskrývá na dně lahve ani uvnitř krabičky s narkotiky.

Vyhněte se nadužívání příslovcí a dlouhých vět

Tohle pravidlo najdeme v knize O psaní hned několikrát. Nekonečná souvětí a nadužívání příslovcí jsou spisovatelovou cestou do pekla a basta. Dle Kinga se spíše než košatými verbálními hrátkami zavděčíte čtenáři metodou “stručně a jasně”. Stejnou pozornost ale nezapomeňte věnovat i odstavcům, jejichž poslání v textu bývá bohužel velmi často podceňováno. Platí pro ně, že to, jak vypadají, je stejně důležité jako to, co obsahují.

Ovládněte umění popisu

A teď konečně přichází na scénu ta nepostradatelná psychická funkce, bez které by psaní nikdy nevzniklo: fantazie. King v této souvislosti srovnává výměnu mezi spisovatelem a čtenářem se schopností telepatie. Představte si, co má čtenář u vašeho příběhu zažít a pak to, co vidíte ve vaší mysli, proměňte ve slova na papíře. Zní to složitě? Nelekejte se. Stejně jako XY dalších lidských dovedností to chce prostě jenom cvik. Popisujte věci okolo vás tak, jak mluvíte a zaměřte na popis toho, co je pro váš příběh stěžejní.

Nepřehlcujte příběh zbytečnými detaily

Ujistěte se, že se na papír dostane pouze to, co váš příběh posouvá kupředu a láká čtenáře, aby v čtení pokračoval. Nezabíhejte do nesmyslných analýz a v případě, že pro svůj příběh potřebujete rešerši, vyberte z ní jen ty nejdůležitější informace. Píšete román, ne precizně odcitovanou bakalářskou práci.

Vyprávějte příběhy o tom, co lidé skutečně dělají

Nezapomeňte, že postavy jsou to, co vaše čtenáře nejvíc bere, proto se ujistěte, že máte vyšperkované všechny tváře, které hrdinové vašeho románu mohou mít. Jak se chovají v určitých situacích? Jaké vlastnosti chceme zvýraznit? Tento bod vyžaduje, abyste se na chvíli stali amatérským psychologem a popsali hrdinu, se kterým bude chtít čtenář trávit svůj volný čas.

Zdroj

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *