Lekce tvůrčího psaní se Stephenem Kingem, 1. díl
8.10.2018
Lekce tvůrčího psaní se Stephenem Kingem, 2. díl
15.10.2018

Jiří Hájiček, dvojnásobný nositel prestižní ceny Magnesia Litera, odmítl Státní cenu za literaturu

Rok 2018 literárním cenám moc nepřeje. Začalo to stornováním Nobelovy ceny švédskou akademií, která se doteď vyrovnává se skandálem ohledně sexuálního obtěžování  a vyzrazování jmen laureátů, a už jsme na řadě i my. Příčinou však není kauza #metoo, ani to, že si někdo v nesprávný čas na nesprávném místě pustil pusu na špacír, ale politika. Kvůli té letošní laureát Jiří Hájiček odmítl převzít Státní cenu za literaturu.

Konkrétní důvod bychom našli v Hájíčkově dopise ze 6. září směřovaný ministru kultury, ve kterém zmiňuje, že Státní cenu za literaturu považuje po roce 1989 za “nepolitickou, čistě odbornou, jejíž prestiž je dána dosavadními jmény laureátů a porotců”. Tak to dle Aktuálně.cz uvedla mluvčí ministerstva kultury.

Na úplný začátek celého případu se ale musíme vrátit do července letošního roku, kdy necelý týden poté, co menšinová vláda Andreje Babiše získala podporu od zákonodárců ANO, ČSSD a KSČM, rezignovali čtyři ze sedmi porotců Statní ceny. Právě tento postoj dle Hájíčka cenu zpolitizoval a držitele dvou prestižních ocenění Magnesia Litera od účasti odradil.

Co teď? Stejně jako v případě Nobelovy ceny si budeme muset počkat až do roku 2019, kdy o laureátovi rozhodne nová, respektive nově doplněná porota. Jak ale bude tato nová sestava vypadat, budeme vědět až na počátku nového roku.

Více informací o autorovi najdete na webu nebo u nakladatelství Host.  Foto © Bohdan Holomíček.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *