Náš říjnový wishlist ?
5.10.2018
Držitel české Státní ceny za literaturu? Nikdo!
10.10.2018

Pište jako King

To, že Stephen King chrlí příběhy, které zaujmou miliony čtenářů po celém světě, je zbytečné detailně rozebírat. Zbystřit by však měli ti, kteří se tímto literárním velikánem chtějí inspirovat ve vlastní tvorbě. Ano, vzali jsme to za druhý konec a namísto pravidelné “čtecí rubriky” jsme si pro vás připravili sérii článků na téma tvůrčí psaní.

Jak sám King říká:  “Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění a sex. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní”. Dobře, ale jak na to?  Možná vás překvapí, že si své tipy a triky Stephen King nenechal pro sebe a v knize O psaní je do jednoho vyzradil.

  1. Skončete s televizí a namísto toho čtěte co nejvíce.

Pokud vyrážíte na dráhu spisovatele, první věcí, které se hned na začátku musíte zbavit, je televize. Jediný směr, kam by měl váš zrak mířit je váš vnitřní svět a představivost. Takže odpojte televizi, zapojte fantazii. Pokud se vám to podaří, druhým krokem je přísné dodržování Kingova pravidla, které říká, že kamkoliv jdete, vezměte knihu s sebou. Číst a psát, psát a číst. A tak pořád dokola.

Knihy učí člověka imaginaci. Ti z nás, kteří nemají ve svých hlavách okruhy imaginace zničené informačními dálnicemi, se podívají do něčí tváře a vidí příběhy. Pro všechny ostatní je obličej prostě jen obličejem. K. Vonnegut

2. Připravte se na daleko větší kritiku a neúspěch, než jste si ochotni připustit

King srovnává psaní beletrie s pokusem o překročení Atlantského oceánu ve vaně, jelikož v obou případech existuje spousta pochybností o sobě samém. Nejen, že budete pochybovat sami o sobě, ale i ostatní lidé budou pochybovat o vás. Mějte pokoru, povolte uzdy vlastní sebekritice, ale nikdy nezapomínejte na Kingovo pravidlo, že “pokud píšete, vždycky se najde někdo, kdo bude chtít, abyste se cítili mizerně”. Ve zkratce: poděkujte za cenné rady, přivítejte kritiku, ale trolly a hatery pusťte k vodě.

3. Neztrácejte čas snahou o potěšení druhých

Podle Kinga by hrubost měla být jedna z vašich nejmenších obav. Sám King přiznává, že dostal desítky rozzlobených dopisů, které ho obviňovali z fanatismu, homofobie a psychopatie. Jak reagoval? “Pokud nesouhlasíte, mohu jen pokrčit rameny, jinak to neumím”. Nekonečné potěšení všech vašich čtenářů zkrátka není ve vašich silách, proto si o to přestaňte dělat starosti.

4. Piště především sami pro sebe

Měli byste psát, protože vám to přináší štěstí a naplnění. Pište pro vlastní radost – pokud to dokážete, můžete to tak dělat navždy. Mějte u sebe deník a tužku, pozorujte, vyprávějte. Nezapomeňte psát, tak jak mluvíte a nesnažte se ze sebe dělat někoho, kdo nejste. Ale o tom zase příště.

Zdroj

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *