Spisovatelka, která inspirovala Dior a Beyoncé
1.10.2018
Lekce tvůrčího psaní se Stephenem Kingem, 1. díl
8.10.2018

Měsíc říjen potěší nejen milovníky bestsellerových krimi románů od fanaticky známého Larse Keplera, ale také ty, kteří si při podzimních večerech potřebují u knížky jen tak v klidu oddechnout. Tipů máme hned několik, podívejme se na ně.

A začneme na domácí půdě. Ta si pro nás v říjnu připravila novinky od autorů, jejichž knížky jdou v Česku do slova a do písmene na dračku.  Které to jsou? Netrpělivě očekáváme novinku od mladé a velmi zábavné autorky Markéty Lukáškové, která v loňském roce debutovala románem Losos v kaluži. Její nová knížka s názvem Panda v nesnázích vychází koncem října, a protože Markétin styl je přesně to, co nám tady chybělo, má na našem wishlistu zaslouženě první místo.

Pokud potřebujete nadávkovat oddechové čtivo s poctivou porcí humoru, pak váš určitě potěší velmi očekáváná novinka Nejlepší víkend od Patrika Hartla. Byť je u nás Hartl zařazen na seznamu ryze letního čtení, uznáváme, že pestřejší a zábavnější příběhy obyčejných lidských životů bychom na české literární scéně hledali marně. A o uhrančivých obálkách, které má pod palcem nakladatelství Bourbon, ani nemluvě. Věříme, že i letos svým fanouškům Hartl dokáže, že cenu Bestseller roku 2016 za román Okamžiky štěstí nedostal jen tak.

 

U humoru ještě chvíli zůstaneme. Pokud jste doposud nezaznamenali jméno Jan Jícha, pak jste o hodně přišli. Tento autor debutoval v roce 2002 satirickým návodem Prevít na vysoké aneb Jak vystudovat a nezblbnout, na nějž navázal pokračováním Prevít v tajných službách. Jeho novinka Ředitel a hydra je inteligentní parodie dnešního školství a zasloužila si své čestné místo v oddělení českých humoristických románů. Kniha vychází 15. října a je vhodná zejména pro ty, kteří mají odvahu vydat se do hlubin učitelovy duše.

 

Posledním českým tipem je krásný Svatojánský lunární kalendář od Martiny Lukáškové a Evy Franzové, kterou můžete znát jako autorku blogu a naší nejoblíbenější Kuchařky ze Svatojánu. Tato novinka čtenáře seznámí s lunárními cykly přírody a zájemcům navíc poradí, jak kultivovat všímavost a vnímání ve vztahu k ročním obdobím. Svatojánskému kalendáři dáváme pět hvězdiček z pěti, a to nejen za obsahovou stránku, ale i vizuální zpracování.

Na závěr prozradíme, že ani zahraniční autoři nespí na vavřínech, a tak se brzy dočkáme překladu novinky od manželského páru skrývajícího se pod pseudonymem Lars Kepler, jejichž novinka s názvem Lazar vyjde tento měsíc u nakladatelství Host. A pokud by těch thrillerů snad bylo málo, vydržte do 25. října, kdy vychází napínavá story Někdo blízký od Cary Hunterové, jež se v deníku The Times zařadila mezi literární “Top 10”.

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *