Nejlepší pro všechny
25.9.2018
Náš říjnový wishlist ?
5.10.2018

Nedávno jsme na našem faceboovém profilu upozorňovali na dvě novinky nigerijské spisovatelky Chimamandy Ngozi Adichieové, které tak trochu zatřásly zajetými stereotypy o ženských a mužských rolích a v celosvětovém měřítku připravily půdu pro nástup nového ženského sebevědomí. Nepřeháníme. Řeč je o dvou útloučkých manifestech s názvy Feminismus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních. 

Než ale začneme vychvalovat Chimamandino zapálení v boji za rovnoprávnost mužského a ženského pohlaví, vybrali jsme nejdůležitější body, které nás kromě nádherných vintage obálek k četbě manifestů inspirovaly.

  1. Jednou z největších obdivovatelek Adichiové je zpěvačka a prvotřídní feministka Beyoncé, která její nezapomenutelný proslov z pořadu TEDx zakomponovala do hitu Flawless.
  2. Tato přednáška nenechala v klidu spát dokonce ani návrháře luxusní značky Dior, kteří vytvořili speciální osvětovou feministickou kolekci s názvem We should all be feminists.
  3. Zahraniční recenze slibovaly, že každá žena, která si knížky přečte, změní svůj pohled na ženství. A to nám jako motiv k netrpělivému očekávání českého překladu bohatě stačilo.

Kniha Milá Ijeawele i Feminismus pro každého, jsou vtipně a výstižně napsaná pojednání, která ženám i mužům poskytují návod k tomu, jak se vymanit z kazajek genderového dědictví a jak  zajistit, aby se v současné i příští generaci bariéry mezi mužem a ženou definitivně prolomily. Téměř v každé kapitole jsou uvedeny příklady toho, jak je pro ženské pokolení těžké vyjet ze starých kolejí, nechybí ale ani příklady “ze života”, a to například o povinnostech, které už dávno nemají být pouze v ženském repertoáru.

Chimamanda Ngozi Adichieová na necelých 150 stránkách sice nešetřila kritikou sexismu, mizogynie a patriarchátu, určitě se ale nejedná o manifest, díky němuž hned zítra založíte radikální feministické hnutí. Naopak. Věříme, že nenásilný styl Adichieové jen dokázal, že feministky nejsou ženy, které pálí podprsenky a odmítají cokoliv s náznakem testosteronu, ale vzdělané a sebevědomé bytosti, která se hlásí o to, co jim po staletí bylo odpíráno.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *