Jak jsme si užili plzeňský Svět knihy 2018
24.9.2018
Spisovatelka, která inspirovala Dior a Beyoncé
1.10.2018

Nejlepší pro všechny bude, když si přečtou Soukupovou 

Jsou romány, díky nimž se čtenář přenese do vzdálených a neznámých světů a pak ty, které popisují situace a příběhy každému velmi dobře známé. K těm druhým se řadí i knihy Petry Soukupové, jejíž svérázný a často nemilosrdný styl je jako lupa visící nad zdánlivě banální každodenností.

Pokud jste ještě žádné knížky od Soukupové nečetli, pak budete s největší pravděpodobností velmi překvapeni. Začátek knih bývá velmi pozvolný, postavy v nich prožívají úplně normální dny a čtenáře nečekají žádné dramatické zvraty. S každou další přečtenou stránkou se ale pomalu otevírá Pandořina skříňka každého ze zúčastněných, až se najednou ocitnete uprostřed autenticky působících rodinných etud, v nichž vyplouvají na povrch osobní tajemství, nevyřešené vztahy a celoživotní traumata.

“Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami neumíme být šťastní”

Výjimkou není ani román Nejlepší pro všechny, v němž se desetiletý průšvihář Viktor musí nastěhovat k babičce na venkov. Jeho matka Hana, samoživitelka a herečka, dostává totiž velkou kariérní šanci a předpokládá, že se tím vyřeší všechny problémy – Viktor se snad na vesnici uklidní, babička nebude trpět samotou po smrti manžela Jindřicha a Hana konečně přestane válčit s penězi. Každý z nich má ale své vlastní představy a přání a nic není nakonec tak, jak si Hana na začátku malovala.

Psychologické pojetí románu je nakonec to, čím autorka na české literární scéně vyčnívá daleko nad vším ostatním. Silné stránky Petry Soukupové se projevují nejen v roli spisovatelky, ale i velmi dobré psycholožky a dokumentaristky. I když se čtenář na tento poněkud složitější analytický styl s detailními výpověďmi třech vypravěčů musí ze začátku aklimatizovat, bohaté dialogy i přesvědčivé vnitřní monology ho nenásilně, a přitom svižně, vtáhnou do děje.

To, čeho si na románu cením nejvíc a co je pro mě zároveň velkou záhadou, je autorčina schopnost vykreslit vnitřní svět hrdinů tak, jako bychom jimi byli my sami. Petře Soukupové se podařilo napsat další knihu, ve které jsou brilantně rozebrány složité a vyhrocené rodinné vztahy, a to na úrovni prožívání všech jejich hlavních postav.

Autor: Milena Toman

Naše hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐ (5/5)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *