Proč muži lžou a ženy pláčou
29.8.2018
Knihovna budoucnosti: Tajná díla, která se svého vydání dočkají až v roce 2114
3.9.2018

Název: Proč spíme

Autor: Matthew Walker

Žánr: populárně-naučná

Nakladatelství: Jan Melvil

Počet stránek: 416

Cena na knihy.cz: 340 Kč

Zní to až neuvěřitelně, ale je to tak. Cesta ke zdraví a kráse se neukrývá v kelímku luxusního anti-age krému a krabičce pilulek, ale v posteli. Jste překvapení? To jsem při čtení této knihy byla taky. A hned několikrát.

Přední neurovědec a “spánkový diplomat” Matthew Walker v knize Kdy spíme odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a vysvětluje, proč vůbec spíme, jak nám spánek prospívá a v neposlední řadě také to, proč má nedostatek spánku tak ničivé následky. Chcete malý test? Dobře. Stačí si spočítat, kolik hodin jste dnes spali. Bylo to více nebo méně než osm hodin? Pokud méně, pak vás možná překvapí, že s velkou pravděpodobností trpíte stejně jako většina lidstva spánkovou deprivací. To možná nezní ještě tak výstražně, jako výčet věcí, o které špatným a nedostatečným spánkem přicházíte – zdraví, krásu, svěžest, atraktivitu i štěstí. Depresivní? Souhlasím.  Zkusme ale vidět skleničku spíše poloplnou než poloprázdnou a podívejme se, jak a hlavně proč to napravit.

To, že je spánek “nejvýživnější pokrm hostiny života”, věděl už Shakespeare. Vyjádřeno méně lyricky, spánek je naše superschopnost, díky které si naše tělo projde každou noc luxusním wellness pobytem.  Ale pozor, s jedním zásadním rozdílem – tato léčebná procedura je úplně zadarmo. A co všechno se při ní regeneruje? Matthew Walker odvážně tvrdí, že úplně všechno – od paměti a emočního prožívání, přes orgánové soustavy a fyziologické funkce, až po myšlení a kreativitu. A to už stojí za zamyšlení.

Proč spíme patří mezi tituly, které na první pohled zavání velkou vědou, nesrozumitelný žargon v ní ale určitě nenajdeme. Naopak. V knize se to sice výzkumy jen hemží, ale jsou tak pohádkově a humorně napsané, že budete mít nutkání pokračovat. Počítejte ale s tím, že vás při čtení husí kůže rozhodně nemine. Na závěr si troufnu říct, že potěší každého čtenáře, který se zajímá o zdravotní životní styl, psychologii a seberozvoj, ale také ty, kteří potřebují ověřené tipy a triky, jak se pořádně vyspat. Sladce a dorůžova.

 

Milena Toman, Knihy.cz

Naše hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐ (5/5)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *