Forrest Gump vydal knihu povídek
14.8.2018
Jak vychovat zdravé a sebevědomé dítě?
28.8.2018

Česko zažívá literární boom, na pulty knihkupců přistává jedna novinka za druhou a podle nejnovějších statistik je čtení stejně tak populární jako jít s kamarády na pivo. A protože to vypadá, že i obligátní řeči o počasí budou brzy nahrazeny intelektuálními diskuzemi o literatuře, neexistuje lepší prevence, než zůstat pěkně v obraze. Buďte v klidu, s novinkami tohoto týdne stoprocentně zabodujete.

 

MATTHEW WALKER: PROČ SPÍME

Kdo by si nepřál být stále zdravý, mladý a krásný. V knize předního světového neurovědce Matthewa Walkera se dozvíme, že zázračný elixír na zdraví a krásu máme už teď – stačí se dobře vyspat. Jak totiž výzkumy prokázaly, lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou nejen zdravější a chytřejší, ale také štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Kniha Proč spíme je populárně-naučnou novinkou, která objasňuje vliv spánku na naše fyzické a duševní zdraví a vedle množství překvapivých informací přináší i praktické rady, jak odstranit špatné návyky a překážky, které kvalitnímu a ozdravnému spánku brání.

KATEŘINA CASTANEDA: HÁDEJ, MŮŽEŠ JEDNOU

Často od života dostáváme něco jiného, než jsme si představovali. Někdo tomu říká neštěstí, pro jiného je to osud. Jak se s tím ale lidská bytost vyrovná? Povídkový debut české autorky zavede čtenáře k několika obyčejným lidským osudům, jejichž společným jmenovatelem je nespokojenost s tím, co si pro ně život nachystal. Číst povídky Kateřiny Castanedy však neznamená být pouhým pozorovatelem. Každý z příběhů, jimž rozhodně nechybí humor a nadsázka, je dobrodružným výletem ke koutům lidské mysli, a to těm světlým i o mnoho temnějším.

OLGA TOKARCZUKOVÁ: BĚGUNI

Vydání této knihy, právem nazývané cestovatelskou biblí, bylo pro všechny vášnivé čtenáře událostí roku. Název nového románu polské autorky Olgy Tokarczukové připomíná příslušníky ruské pravoslavné sekty z 18. století, kteří věřili, že když setrvají na jednom místě, budou zahubeni ďáblem. Jedinou možností, jak mu uniknout, je neustálé kočování z jednoho místa na druhé. V románu oceněným Man Bookerovou cenou Olga Tokarczuková popisuje svět poutníků a hledá podstatu jejich posedlosti, s níž rok co rok opouštějí domovy a vyrážejí do neznáma.  Co mají Běguni společného s naší novodobou cestovatelkou obsesí?

LINA WOLFFOVÁ: NA OSTŘÍ JAZYKA

Tři postavy, tři různé životní příběhy a jeden román ostrý jako břitva. Osamělé Ellinor je třicet šest let a po sérii neúspěšných pokusů o vztah se rozhodne hledat muže přes inzerát. Bude aférka s literárním kritikem Calistem jejím vysvobozením nebo jen další bolestnou zkušeností? A jakou roli má v jejím příběhu spisovatel Max Lamas a vnučka italské markýzy Lucrezia?  Švédská spisovatelka Lina Wolffová v románu na Ostří jazyka přináší hluboké a přímočaré vykreslení mezilidských vztahů, které ihned po vydání oslovilo tisíce čtenářů a přineslo autorce Augustovu cenu za nejlepší švédské beletristické dílo.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *