Šílená – recenze
3.3.2018
Problém tří těles – recenze
10.3.2018

Nejen pro spisovatele, ale pro nás všechny jsou naše domovy úkrytem před okolím a zároveň i naší inspirací. I pouhé rozhodnutí kam dáme či nedáme obraz po tetičce utváří náš domov. Tyto níže uvedené domovy byly útočištěm pro slavné autory, které dnes tak milujeme.

 

William Shakespeare

(Hamlet, Romeo a JulieVeselé paničky Widsorské)

William se narodil v tomto domě na Henley Steet v městečku Stradfordu nad Avonou. Tehdy to bylo centrum zemědělství v kraji, dnes je tohle místo hlavně vyhledávanou turistickou atrakcí. Málo kdo ví, že byl jedním z osmi dětí Johna a Mary Shakespeare. Byl třetí v pořadí, mimo to měl čtyři sestry a tři bratry. Bohužel jeho dvě starší sestry zemřely a on se stal nejstarším ze všech dětí v domě. Později žil v Londýně, zejména kvůli svému živobytí. Do svého rodného domu se navrátil až na oslavu svých narozenin s přáteli, kde po jejím ukončení umřel.

William Shakespeare (1564-1616) – anglický spisovatel

Charles Dickens

(Vánoční koleda, Nadějné vyhlídky, Kronika Pickwickova klubu)

Charles se narodil na 1 Mile End Terrace, Portsmouth v Anglii, která se se později přejmenovala na 393 Old Commercial Road. Dnes je z jeho rodného domu nečekaně opět muzeum tohoto velikána. Dům zůstal zachovalý v jeho typicky viktoriánském směru Dickensovi rodiny.

Charles Dickens (1812-1870) – anglický spisovatel

John Steinbeck 

(O Myších a lidech, Na východ od ráje)

Tohle sídlo bylo postaveno v roce 1897 a o tři roky později ho odkoupili rodiče tehdy ještě nenarozeného Johna. Autor se v tomto domě narodil a strávil celé dětství, proto těmito prostory byl určitě ovlivněn při své pozdější tvorbě. V roce 1973 byl dům odkoupen neziskovou organizací, která chtěla domov významného autora zachovat pro další generace jeho fanoušků. V současné době se v domě pořádají komentované prohlídky, prodávají suvenýry a provozuje restaurace.

John Steinbeck (1902-1968) – americký spisovatel

Jane Austen

(Pýcha a předsudek, Rozum a cit, Emma)

Posledních 8 let svého života prožila spisovatelka v tomto útulném domě v Hampshire, dnes slouží opět jako muzeum. Právě zde vznikali veřejně její největší díla právě jako je například Pýcha a předsudek. Přestěhovala se sem v roce 1809 spolu s matkou a sestrou, později zde s nimi žila i její blízká přítelkyně Martha Loyd. V roce 1817 Jane onemocněla a byla nucena opustit Chawton a vyhledat lékařskou pomoc, umřela dva měsíce na to. Její sestra s matkou zde prožili zbytek svého života.

 

J. K. Rowling

(Harry Potter a kámen mudrců, Bajky Barda Beedlyho, Fantastická zvířata a kde je najít)

Tento dům byl jejím útočištěm od jejich 8 až 18 lety a byl první inspirací k sepsání kouzelnického světa Harryho Pottera. Jeho prostředí totiž odpovídá popisu domu u Dursleyových – strýce a tety Harryho. Příkladem může být téměř totožný úkryt pod schodištěm. Dům se nachází v malé anglické vesnici Tutshill a už má svého nového majitele, který dům odkoupil za rekordní sumu. Do teď není jeho totožnost známá, ale ví se, že je fanouškem jejich literárních děl.

 

 

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *